Telegram Instagram Facebook +Google Twitter You tube
امروز تماس بگیرید:
امروز تماس بگیرید:
33 65 21 34 -026
12 36 568 -0912
72 52 600 -0937
مراجعه حضوری:
مراجعه حضوری:
شنبه تا چهارشنبه 9:00  الی  16:30 
پنجشنبه  9:00  الی  13:00
001

چکیده مطالب مورد نیاز مهندسین از بتن

بتن پوکه
این مصالح از نوع بسیار معمول و متداول بوده که علاوه بر مقاومت، دارای هزینه کمتر نسبت به انواع دیگر می‌باشد. مواد ترکیبی این بتن تشکیل می‌شود از سرکف کارخانه آهن‌گدازی که پس از سرد شدن سرکف از مواد زائد کارخانه به صورت حجمی باد کرده و دارای حفره‌های فراوان بوده که در نتیجه حجمی با وزن بسیار کم نسبت به سنگ معمولی دارا می‌باشد.
مصالح را خرد کرده به صورت درشت دانه و با رعایت ریزدانه و با اضافه کردن سیمان و آب در شیب‌سازی مورد استفاده می‌باشد. لازم به یادآوری است که از سنگ‌های متخلخل سنگ پایی و یا پوکه سوخته زغال سنگ و کف‌جوش‌های کارخانه‌های آجرپزی نیز به عنوان مصالح و دانه‌های ترکیبی برای بتن پوکه استفاده می‌گردد.
پوکه معدنی که از گدازه‌های آتشفشان به وجود آمده، پدیده‌ای عایق صوت، سرما، گرما، جهت شیب‌بندی بام ساختمان که وزن مخصوص آن کمتر از یک می‌باشد و روی آب شناور می ماند. به خاطر همین ویژگی، با استفاده از پوکه معدنی وزن ساختمان را می‌توان تا یک سوم کاهش داد.

بتن با نرمی بالا
امروزه کاربرد بتن با نرمی بالاتر که بتواند تغییر شکل‌های زیاد را بدون شکست تحمل نماید، مورد توجه قرار گرفته است. تحقیقات در خصوص تأمین نرمی لازم در بتن با الیاف‌های مختلف و حتی حذف آرماتور در حال انجام می‌باشد.
هدف از کاربرد الیاف در بتن افزایش مقاومت کششی، کنترل گسترش ترک‌ها و افزایش طاقت بتن می‌باشد تا قطعه بتنی بتواند در مقابل بارهای وارده در یک مقطع ترک‌خورده تغییر شکل‌های زیادی را پس از نقطه حداکثر تنش تحمل نماید.
بتن با الیاف مختلف در سال‌های اخیر در سازه‌های عمده‌ای همچون روسازی راه‌ها و فرودگاه‌ها، پی‌های عظیم با تغییر شکل‌های زیاد و به‌ویژه در پوشش بتنی تونل‌ها به‌کار رفته است. در ساخت پوشش تونل‌ها، بتن الیافی با پاشیدن بر جداره شکل می‌پذیرد.
اخیرا برای حذف ترک‌ها در پوشش تونل‌هایی که به صورت چند تکه پیش‌ساخته اجرا می‌شود از بتن بدون آرماتور و تنها الیاف استفاده شده و این نوع بتن سبب حذف ترک‌ها در حین عمل‌آوری و حمل و نقل قطعات و نصب آن‌ها برای کامل کردن مقطع تونل‌های مترو شده است.

موارد استفاده از زودگیر بتن پودری و زودگیر بتن مایع
استفاده از انواع مواد زودگیر کننده بتن به نوع دستگاه شاتکریت یا بتنپاش و نحوه اختلاط اجزاء خشک بستگی دارد. عموما در عملیات بتنپاشی با دستگاه شاتکریت خشک از زودگیر پودری و در دستگاه شاتکریت تر از زودگیر مایع استفاده می‌شود.اما در شاتکریت تر هم میتوان زودگیر پودری را با مواد اولیه (مصالح سنگی وسیمان) مخلوط نمود و در شاتکریت خشک هم میتوان زودگیر مایع را از طریق سرشلنگی (افشانک) به آب اضافه نمود.در سایر موارد، برای ساختن بتن یا ملاتهایی که قصد داریم زود سخت شوند، بهره‌گیری از مواد زودگیر مایع به جهت عدم ایجاد اثرات منفی بر روی کارایی مخلوط ساخته شده، می‌تواند گزینه بهتری باشد.

ترک خوردگی بتن
دو عامل اصلی برای ترک در بتن عبارتند از:
1.تنش بر اثر بارهای وارده (Control joints)
2.تنش بر اثر آب‌رفتگی در حین خشک شدن یا تغییرات دما (Restraint)

شیوه جلوگیری
1.درزهای کنترل مؤثرترین شیوه جلوگیری از ترک‌های غیر قابل رؤیت به شمار می‌آیند. (Isolation Joints)
2.درزهای جداکننده دال را از قسمت‌های دیگر سازه جدا می‌کنند و اجازه حرکت افقی و عمودی را در دال می‌دهد. (Footings)
3.درزهای اجرایی جایی که کار بتن‌ریزی روزانه پایان می‌یابد، ایجاد می‌شوند و مناطقی را که در دفعات مختلف بتن‌ریزی می‌شوند از یکدیگر جدا می‌سازند.
سازه‌های بتنی حجیم در مدت زمان گیرش بتن همواره در معرض خطر ترک‌خوردگی هستند، لذا روش‌های ترمیم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. یکی از این روش‌ها، روش تزریقی می‌باشد. در این روش ابتدا سوزن‌هایی به فاصله ۳ تا ۸ سانتی‌متر از مرکز ترک به صورت مورب و متمایل به سمت ترک در بتن دریل می‌شود، سپس محل تماس سوزن با سطح بتن با ماده مخصوص درزگیری می‌شود. سطح ترک نیز باید درزگیری شود. معمولا عرض ماده درزگیر در سطح بتن بین ۱۰ تا ۲۰ سانتی‌متر و ضخامت آن بین ۳ تا۶ میلی‌متر متغیر است. بعد از اتمام این مرحله مدت زمانی جهت گیرش ماده مخصوص درزگیری باید صبر نمود. پس از گیرش ماده درزگیر، با یک پمپ هیدرولیک رزین مخصوص بتن از سوزن پایینی تزریق می‌گردد. پس از تراوش از سوزن‌های بعدی سریعا در سوزن‌ها بسته می‌شود. این‌کار تا آخرین سوزن تکرار می‌گردد.

شرکت فنی و مهندسی مارین سازه مفتخر است آمادگی خود را به منظور ارائه خدمات فنی و مهندسی ( طرح و اجرا ) در زمینه‌های مختلف مهندسی به شرح زیر در شهرهای تهران، کرج، هشتگرد، قزوین، سمنان، قم، قشم، کیش و سایر نقاط کشور اعلام نماید.
1.   طراحی، تولید، نصب و راه‌اندازی انواع اسکله‌های شناور بتنی در کاربری‌های متنوع و چند منظوره
2.   بهسازی لرزه‌ای و مقاوم‌ساز انواع سازه‌ها و ساختمان‌ها ( طرح و اجرا ) 
3.   طراحی و اجرای کلیه نقشه‌های معماری و سازه
4.   طراحی و اجرای سازه‌های خاص

 

درباره ما
شرکت مارین سازه با تکیه بر دانش روز دنیا با نوآوری و خلاقیت دانش آموختگان بومی، فعالیت خود را در زمینه های عمرانی در بخش های مختلف سازه های شناور (بتنی، فلزی، پلی اتیلنی و کامپوزیتی)، مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای، معماری و سازه و فروش محصولات ساختمانی شروع کرده است.  
ساعت کاری ما
شنبه تا چهارشنبه  8:30  الی  17
پنجشنبه  8:30  الی   14
www.marinsaze.com www.marinsaze.ir
کرج، رجایی شهر، پایینتر از سه راه بلوار انقلاب، بین خیابان های درخشیده و بیات، پلاک 125، واحد1
33 65 21 34 -026
12 36 568 -0912
72 52 600 -0937
info@marinsaze.ir
info@marinsaze.com